Kultūros lyderių diskusijoje dalyvavusi Masteikaitė: ministerija stengėsi su mumis nesikalbėti

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“. Gintarė Masteikaitė

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“. Gintarė Masteikaitė / E. Blaževič/LRT nuotr.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekoje pirmadienį vyko kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“. „Mes, Lietuvos kultūrininkai, pandemiją ištvėrėme neblogai, nes vis prisikeliam kaip feniksai“, – kalbėjo Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė.

MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė pastebi, kad Kultūros rėmimo fondas yra itin svarbu, tačiau trūksta mecenatystės plėtotės. MO muziejui itin aktuali socialinio verslo koncepcija: vykdant socialinį verslą, galėtų būti taikomos mokestinės lengvatos.

R. Prusevičienė kaip didžiausią problemą iškėlė partijų programų uždavinių trumpalaikiškumą: „Nepriklausomybės pradžioje buvo ilgalaikiai uždaviniai, kai imta koncentruotis į trumpalaikius, mes pakrikome, susiskaldėme.“ Jai antrino ir Lietuvos šokio informacijos centro direktorė ir Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė: „Pagrindinė problema – neturėjimas strategijos, kuri kas 4 metai nekistų.“

R. Prusevičienės įsitikinimu, „kultūra neturi būti priedas, tai turi būti pamatas.“ Kaip pastebėjo R. Prusevičienė, kartais Lietuvos menas daug labiau vertinamas pasaulyje nei savoje šalyje. „Lietuvoje nėra pakankamos kultūrinės edukacijos, todėl jos naudą buhalteriškai bandoma apskaičiuoti“, – teigė ji. Ji tvirtino: „Negalime visą laiką paprastinti turinio, kaip tik turime kilti.“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“. Rūta Prusevičienė / E. Blaževič/LRT nuotr.

Edukacijos stygių mato ir G. Masteikaitė. Anot jos, vaikai, ypač iš provincijų, nėra supažindinami su profesionalia kultūra. Pasak jos, kultūros pasas, „pateikiamas kaip didžiausia pergalė, tačiau kokybės mažai, ekspertai niekaip nesusiję su kultūra, kriterijai – neaišku kokie“. Jos teigimu, tai gera iniciatyva, tačiau daug ką derėtų taisyti.

M. Ivanauskienė oponuodama tvirtino, kad į MO muziejų 50–70 procentų vaikų ateina kultūros paso dėka. O ši programa leidžia ugdyti mokykloje mažai lavinamus gebėjimus, tokius kaip vizualinis mąstymas, emocinis intelektas.

R. Prusevičienė įsitikinusi, kad Lietuvoje trūksta tikro derybų meno: „Vadovaujamasi principu – mes pasitarėme ir aš nusprendžiau.“ Ji piktinosi, kad įvairūs klausimynai ir statistikos rinkimas beprasmiškai apkrauna darbuotojus. R. Prusevičienė teigia: „Mes, Lietuvos kultūrininkai, pandemiją ištvėrėme neblogai lyginant su kitomis šalimis, nes vis prisikeliam kaip feniksai, esame pasiruošę blogiausiems scenarijams.“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“ / E. Blaževič/LRT nuotr.

Prisimenant situaciją, kuomet didelė dalis paramos kultūrai buvo skirta jos infrastruktūrai, G. Masteikaitė akcentuoja, kad investicijų reikia tiek turiniui, tiek infrastruktūrai, tačiau tai buvo prastai formuluojama žinutė, investicijas suplakant. „Žinoma, ir tokios sumos kelia nuostabą – tie pinigai turi būti išleisti šiais metais. Ar tie pinigai bus įsisavinti efektyviai? Laikotarpis įgyvendinti veiklas beprotiškai mažas – kai kurios paramos gavėjos springsta ta parama“, – iškėlė problemą G. Masteikaitė.

R. Prusevičienė stebėjosi ir finansinių metų nelankstumu. M. Ivanauskienė sakė, jog „naujas projektas nepadeda sumažinti jau patirto nuostolio.“ G. Masteikaitė taip pat teigė: „Tai tik iš dalies parama, nes vėl turime galvoti naujas idėjas. Dar papildomai veiklų prisikurti ir pinigai bus skirti būtent joms įgyvendinti.“

G. Masteikaitė, prisimindama karantino periodą, kalbėjo: „Pagrindinis iššūkis buvo – surasti, su kuo kalbėtis. Nėra vieningos kultūros politikos ir sistemos. Nevyriausybinis sektorius paslėptas po žodžiu „kita“. Jos įsitikinimu, tie, kurie skirsto lėšas, yra per toli nuo nevyriausybinio sektoriaus: „Susikalbėti su ministerija – didžiulė problema.“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“ / E. Blaževič/LRT nuotr.

Negana to, jos teigimu, kultūros renginiai traktuojami kaip viena iš pavojingiausių vietų užsikrėsti. „Kai kurie miestai pavaldžioms įstaigoms nerekomenduoja daryti renginių. Niekas nenori „stovėti už kultūrą“. Ir karo sąlygomis buvo atidaryti teatrai. Kultūra gelbsti psichologinę sveikatą.“

„Valdžia nepadeda kultūrininkams dirbti. Noriu pamatyti, kaip kas nors iš politikų draskysis už kultūrą – dabar tokių nėra arba vienas–kitas, kurių balsai paskęsta“, – apgailestavo G. Masteikaitė.

G. Masteikaitė teigė, kad per 30-metį užaugo nevyriausybinis sektorius, išsivystė šiuolaikiniai scenos menai: „Politikams smagu, kai mūsų reikia minėjimui ar atvežame apdovanojimus. Bet kultūra niekada nebuvo prioritetas, nors partijų ir iškeliama kaip prioritetas.“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“

Kultūros lyderių diskusija „Dabarties iššūkiai rinkimų kontekste“ / E. Blaževič/LRT nuotr.

Jos įsitikinimu, net žodynas parodo požiūrį – kultūrą neva reikia remti, o ne į ją investuoti. „Kultūra visose srityse pasklidusi ir duoda grąžą. Mūsų pagrindinė problema – su kuo kalbėtis, ministerija stengėsi su mumis nesikalbėti. Kol nelipam ant galvos, mūsų nepastebi“, – komentavo ji.

V. Ivanauskienė antrino: „Atskirtis labai pasijaučia, esame užribyje. Norėtųsi holistinio požiūrio. Tai reiškiasi ir per finansavimą. O finansavimas tik projektinis, kas kelia tam tikrų apribojimų.“

R. Prusevičienė tikra, kad tik kultūrinės bendruomenės virtuoziškumas leidžia įgyvendinti projektus: „Visur dirba žmonės-orkestrai už beveik minimalų atlygį, todėl nebespėja to įsivertinti.“ MO muziejaus direktorė pastebėjo, kad niekaip nėra finansuojamos išlaidos infrastruktūrai išlaikyti.

Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas priminė, kad nacionaliniu mecenatu Lietuvoje paskelbtas vienas asmuo. Ir, kaip akcentavo V. Ivanauskienė, MO muziejaus įkūrėjas Viktoras Butkus nėra vienas jų, nes norinčiųjų gauti tą ženklelį laukia daug dokumentų ruošimo ir nemalonaus tikrinimo.

Pokalbį vedusi LRT žurnalistė, laidų vedėja Gerūta Griniūtė pastebėjo, kad diskusijoje valstybinis ir nevyriausybinis sektorius rado bendrą kalbą.

Šaltinis: www.lrt.lt (https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1227207/kulturos-lyderiu-diskusijoje-dalyvavusi-masteikaite-ministerija-stengesi-su-mumis-nesikalbeti). Straipsnio autorė – Austėja Mikuckytė-Mateikienė)