Asociacijos narių vardu reiškiame pasitikėjimą LR kultūros viceministre Daina Urbanavičiene ir Lietuvos kultūros tarybos veikla.

Pastarosiomis dienomis eskaluojama informacija dėl dviems Lietuvos įmonėms skirtos subsidijos, kompensuojant patirtas išlaidas pagal tuometės LR Kultūros ministerijos vadovybės patvirtintą programos „Subsidijos kultūros ir meno renginių organizatoriams, patyrusiems nuostolius atšaukus kultūros ir meno renginius ar juos perkėlus“ tvarką.

Visam pasauliui išskirtiniais COVID-19 pandemijos metais Lietuvos kultūros taryba ėmėsi beprecedenčio lyderystės vaidmens kultūros sektoriuje. LKT komanda sugebėjo viena pirmųjų prisitaikyti prie iškilusių iššūkių ir, dirbdama stipriai padidintu krūviu, ne tik užtikrinti vykdomų programų koordinavimą, bet ir imtis papildomų jai priskirtų funkcijų, kas leido finansiškai palaikyti daugybę Lietuvos kūrėjų ir kūrybinių organizacijų. 

Gyvename demokratinėje, teisinėje valstybėje, tad reikėtų dar kartą pabrėžti, kad minėta situacija susidarė dėl to, kad LKT atsižvelgė į visus teisinius reikalavimus, nors ir prasilenkiančius su vertybine pozicija. Tikimės, kad tai taps precedentu pačiai Vyriausybei ir Seimui pagaliau tinkamai įvertinti nuolat eskaluojamą, tačiau dešimtmečiais niekaip nesprendžiamą Lietuvoje nepageidaujamų atlikėjų ar renginių klausimą. Kita vertus, šis atvejis darkart atskleidė, kad visi Kultūros tarybos projektai turėtų būti vertinami ekspertų, t.y. LR Kultūros ministerija ar Vyriausybė neturėtų jai deleguoti grynai ekonominio, socialinio ar politinio pobūdžio programų, kurios, savo ruožtu, turėtų būti vykdomos per kitas institucijas.

Buvusi LKT vadovė, dabartinė viceministrė Daina Urbanavičienė su visa LKT komanda per aštuonerius darbo metus sugebėjo sukurti skaidrią ir nepriklausomą kultūros finansavimo sistemą, panašią į geriausius pažangiųjų valstybių kultūros finansavimo modelius. Todėl raginame kultūros bendruomenę racionaliai vertinti faktus ir visas aplinkybes bei nesivadovauti paviršutiniškomis nuomonėmis. Suprasdami, kokia įvairi yra kultūros bendruomenė, šiandien visus kviečiame susitelkti ir taikiai tobulinti kultūros ekosistemą, kurios sklandus veikimas bus ypač svarbus visam sektoriui toliau dirbant pandeminėje situacijoje ir tvarkantis su jos padariniais.

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos narių vardu reiškiame pasitikėjimą LR kultūros viceministre Daina Urbanavičiene ir Lietuvos kultūros tarybos veikla.

1 https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/32a10e70bc9b11ea9a12d0dada3ca61b?jfwid=-sdmh1oz5j&fbclid=IwAR2kB9t946bYO9nuiI7OZ-wmOvDzjAxvsMz8T3PurJfVv53-inPsXQ1TQYU

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *